17 Haziran 2019
  • Kars12°C
  • Ardahan14°C
  • Iğdır17°C

AMBULANSLARA REFAKATÇİ YASAĞI GETİRİLDİ

KARS (İHA) - Kars Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, Sağlık Bakanlığı'nın acil hastaların hastanelere nakli sırasında, hasta yakınlarının da ambulansa alınmasına yasak getirdiğini vurguladı.

Ambulanslara Refakatçi Yasağı Getirildi

05 Şubat 2011 / 13:18

Dr. Sevinç, emzikli bebek veya kuvözde yenidoğan nakli gibi vakaların dışında hiçbir surette hasta yakınlarının ambulansa kabul edilmeyeceğini söyledi. 

Hastaya sunulan hizmet esnasında herhangi bir olumsuzluğa meydan vermemek ve ambulans güvenliğinin sağlanması açısından emzikli bebek ve kuvözde yenidoğan nakli gibi vakaların dışında ambulansa gerek hasta kabininde gerekse sürücü bölmesinde refakatçi alınmamasına karar verildi. Aksi halde doğacak zararlardan öncelikle ambulans personeli olmak üzere ambulans servisi başhekimi ile sağlık il yöneticilerinin sorumlu olduğunu belirten Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç; ""Hastalarımız sağlık sorunlarını

belirterek bize ulaştığında ambulans ekibimiz olay yerine ulaşarak gerekli acil sağlık yardımını gerçekleştiriyor. Ancak şayet ileri tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulursa hasta, ambulansla hastanelerimize naklediliyor. Genelgenin yayınlanmasından önce, hasta yakınları da hastaya eşlik ediyordu. Fakat gerekçeleri belirtilerek bu uygulama kaldırıldı" dedi. 

Dr. Sevinç; "Tabi bu duruma tepkiler gecikmedi ve sağlık çalışanlarımız ve hasta yakınlarımız bu konu nedeniyle karşı karşıya gelmeye başladı. Ancak bu tedbir, uzun yıllardır devam eden birçok sorun nedeniyle alındı. Burada bilincine varılması gereken konu, uygulamanın tamamen hastaların lehine oluşu. O yüzden gerek hastanın, gerek hasta yakınlarının güvenliği ve iyiliği için bu konuda vatandaşlarımızın hassasiyet göstermelerini ve zorluk çıkarmamalarını bekliyoruz" diye konuştu. 

Öte yandan, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün il sağlık müdürlüklerine gönderdiği genelgede, ambulanslara refakatçi alınmasının hastalara tıbbi müdahalede bulunan ekiplerin görevini yapmasını zorlaştırdığı gibi personel ve ambulans sürüş güvenliği açısından da olumsuz sonuçlar doğurduğu bildirildi. Ambulansla nakil esnasında meydana gelebilecek bir kazada ambulans içindeki hasta yakınlarının da bundan etkileneceği ve bu nedenle hukuki açıdan tazminat ödenmesi gibi telafisi güç ve imkansız

sonuçlar doğurmasının muhtemel olduğuna dikkat çekildi. 

(IÇ-ÖK-Y)

Yorumlar
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.