04 Temmuz 2020
  • Kars11°C
  • Ardahan12°C
  • Iğdır21°C

ARAS NEHRİ ÇAMUR AKMAYA BAŞLADI

Son günlerde çağlayarak temiz bir şekilde akan Aras Nehri’nin dün ve bugün kıp kırmızı bir şekilde akması yöre halkını endişelendiriyor.

Aras Nehri çamur akmaya başladı

29 Haziran 2020 Pazartesi 12:19

Nehrin akışının da azaldığı gözlenen bölgede, kurak geçen yaz aylarında ekinlerini ve otlaklarını sulayan yöre halkı kirliliğin son derece arttığını dile getiriyor. Nehrin kan renginde ve oldukça bulanık aktığını belirten vatandaşlar, toplu balık ölümlerinin yaşanacağına da vurgu yaparak yetkililerin duruma el koyması gerektiğini söylüyor.

Nehrin iki gün öncesine kadar normal olarak aktığını da gazetemize açıklayan yöre halkı, suyun bulanık akmasına üzerinde kurulan Karakurt Barajının su tutmasından kaynaklı olabileceğini vurgulardılar. Aras Nehri’nin iki gündür Kağızman tarafından başlayarak kıp kırmızı ve kan gibi aktığını da belirten vatandaşlar suyun akış miktarının da düştüğüne dikkat çekerek, sulamada sorunlar yaşamaktan da korktuklarını söylediler.

Bingöl ve Erzurum dağlarından doğan 548 kilometre ülkemizin komşu ülkelerle sınırlarını çizdikten sonra Hazar Denizi’ne dökülen Aras Nehri de geçtiği güzergaha yüzlerce köy ve yerleşim alanına hayat veriyor. Kurak yaz aylarında su seviyesi düşen Aras, Temmuz ve Ağustos sıcaklarıyla birlikte küçük bir ırmağa dönebiliyor. Koca nehir Erzurum, Kars, Iğdır ovalarıyla birlikte Ermenistan, Azerbaycan ve İran’a da hayat veriyor.

aras-nehri-camur-akmaya-basladi-(2).jpgaras-nehri-camur-akmaya-basladi-(3).jpgaras-nehri-camur-akmaya-basladi-(4).jpgaras-nehri-camur-akmaya-basladi-(5).jpg

aras-nehri-camur-akmaya-basladi-(2).jpgaras-nehri-camur-akmaya-basladi-(3).jpgaras-nehri-camur-akmaya-basladi-(4).jpgaras-nehri-camur-akmaya-basladi-(5).jpg

Yorumlar
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.