20 Mayıs 2019
  • Kars9°C
  • Ardahan10°C
  • Iğdır21°C

AYHAN BİLGEN SERT ÇIKTI, BELEDİYEYE TALİBİZ

Bilgen, Kars’ın karşısına en doğru adaylarla, en güçlü adaylarla çıkacaklarını, seçim sonucunun Kars açısından sadece bir partinin seçimi kazanması değil, Kars’ın kaderinin değişmesi, Kars’ın makus talihinin değişmesi anlamına geleceğini söyledi.

Ayhan Bilgen sert çıktı, belediyeye talibiz

28 Kasım 2018 Çarşamba 12:53

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Kars’ta parti binasında basın açıklaması yaptı.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler hakkında açıklama yapan Bilgen, “Seçimlere daha 4,5 ay var. Sonuç itibariyle seçimin bu kadar erken gündem yapılması, ülke sorunlarının örtülmesi ve toplumun sürekli bir seçim atmosferinde tutulmasıdır. Elbette seçim önemlidir, seçim yönetenlere ders vermek için yanlış yönetimi bitirmek için bir fırsattır. Ama toplumun neredeyse 2013 yılından beri her yıl ya bir seçimle ya bir referandumla oylanması da aslında ülke sorunlarına odaklanmayı ve etkin ciddi bir biçimde sandıkta hesap sormayı engellemeye dönük bir girişimdir.” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kars’ın belediyesine talip olanların önce Kars’a neyi reva gördükleriyle yüzleşmesi gerekiyor. Dün açıklanan bir televizyon kanalının habercilik dalında aldığı ödülün haber kaynağı Kars’tır. Kars’ta yapılan “Hastane Var Doktor Yok – Taşımalı Sağlık Sistemi” başlıklı haberle bir muhabir ödül alıyor. Bu aslında bu şehir açısından utanç verici bir durumdur. Aslında haberciler, muhabirler açısından tebrik edilecek bir durumdur, bunu ortaya çıkarttıkları, bunu paylaştıkları, bunu bütün dünyaya duyurdukları için ama Kars’ı bu şekilde dünyaya duyurmakta aslında bu ülkeyi yönetenler açısından bir ayıptır. Yani sağlık hizmetlerinin hangi standartlarda verilmesi gerektiğine dair çok net bir tablo varken bunu Karslılara çok görmek ve Karslıları bir biçimde ya Erzurum’a mahkum etmek ya ameliyat yapılamayan hastanelere mahkum etmek yada kayıp röntgen cihazları, x-ray cihazlarıyla aslında halkın sağlığıyla oynamak bir sorumsuzluktur.

Eğitimden Kars’a düşen pay ortada, sağlıktan düşen pay ortada, Kars’ın ulaştırma hizmetlerinden aldığı pay ortadayken gelip belediyeye talip olmak aslında Karslıya sağlıkta, eğitimde neyi reva görüyorlarsa belediyecilikte de onu reva göreceklerinin ilanıdır.

Önce genel hizmetlerden Kars’ın payına neden bu kadar az düştüğünün hesabını versinler Karslılara sonra dönsünler ‘biz belediyeyi alırsak daha iyi hizmet vereceğiz’ iddiasıyla ortaya çıksınlar. Bu mesele şahıslar meselesi değildir. Önce zihniyet meselesidir, kamu kaynaklarını adil paylaşma meselesidir.

Kars’ta iki büyük partiden birisidir HDP, AKP ile bizim aramızda şehir merkezindeki oy farkı 500 civarındadır. Dolayısıyla seçim doğal olarak iki parti arasında geçecektir. Bu seçimde eğer değişimden yana isek, değişimden yana olan herkes HDP’den yana olacak, HDP’ye destek olacak ve HDP’nin belediyecilik anlayışının nasıl bir hizmet, nasıl bir adalet, nasıl bir yolsuzlukla mücadele anlamına da geldiğini herkes görecektir. Biz aday başvuru takvimimiz henüz daha devam ettiği için kişiler üzerinden herhangi bir tartışma asla yapmıyoruz, isteyen herkes gelip partimizden aday olabilir. Bu partinin ilkeleri doğrultusunda mücadele etmek, hizmet etmek isteyen herkese kapımız sonuna kadar açıktır.”

Bilgen Kars’ın karşısına en doğru adaylarla, en güçlü adaylarla çıkacaklarını, seçim sonucunun Kars açısından sadece bir partinin seçimi kazanması değil, Kars’ın kaderinin değişmesi, Kars’ın makus talihinin değişmesi anlamına geleceğini de sözlerine ekledi.

ayhan-bilgen-sert-cikti,-belediyeye-talibiz-(3).jpgayhan-bilgen-sert-cikti,-belediyeye-talibiz-(1).jpgayhan-bilgen-sert-cikti,-belediyeye-talibiz-(2).jpgayhan-bilgen-sert-cikti,-belediyeye-talibiz-(4).jpg