17 Haziran 2019
  • Kars12°C
  • Ardahan14°C
  • Iğdır17°C

BAŞKAN ALİBEYOĞLU'NDAN GECİKMELİ TREN SEFERLERİNE TEPKİ

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Ertuğrul Aalibeyoğlu, son zamanlarda Doğu Ekspresi seferlerinde meydana gelen gecikmelerinden dolayı sorumluları görevlerini yapmaları konusunda uyararak, vatandaşları Doğu Ekspresi’ne sahip çıkmaya davet etti.

Başkan Alibeyoğlu'ndan gecikmeli tren seferlerine tepki

11 Ocak 2019 Cuma 12:34

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Başkan Alibeyoğlu yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere ilimiz doğu ekspresi furyası sayesinde turizm açısından güzel bir ivme kazanmış ve ilimize turist akının yaşanmaya başlamıştır. İlimize gelen turistlerin büyük çoğunluğu doğu ekspresini kullanarak ilimize gelmektedir. Önceki yıllarda bizler bu yoğun turist akınına hazırlıksız yakalanmış olabiliriz ancak, yapmış olduğumuz girişim ve çalışmalar ile Kars aktörleri olarak eksikliklerimizi tamamladık turistleri sorunsuz şekilde ağırlamaya başladık. Bu kez Doğu Ekspresinde yaşanan rötar ve gecikmeler turistleri rahatsız etmeye başladı. Odamıza yapılan şikayetler ve ilimizin turizmde bulunduğu nokta gösteriyor ki Doğu Ekspresinde yaşanan rötar ve gecikmeler ilimizin turizmine darbe vurmaktadır. Doğu Ekspresi’nin son zamanlarda rötar üstüne rötar yapması hem yolcuları hem bizleri çileden çıkarmıştır. Ben buradan sorumluları görevlerini yapmaya davet ediyorum. Eğer görevlerini yapmıyorlarsa biz bu durumun içerisinde art niyet aramaktayız. Birileri Kars’ın son zamanlarda yaşamış olduğu turizm potansiyeli ve gelişmelerinden rahatsız mı oluyor? Bu soruyu sormak istiyorum. Biz bu durumu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı gündemine de taşıyacağız. Tren seferleri normale dönene kadar mücadelemizi vereceğiz. Çünkü Turizm ilimizde, tarım ve hayvancılık sektörünün ardından en önemli sektör konumuna gelmiştir. Şu an turizm sektörü sezonlukta olsa en yüksek istihdam sağlayan sektör konumundadır. Birçok esnaf ve işletmemiz turizm sektöründen gelir elde etmektedir. Birçok işletmemiz Doğu Ekspresi yolcular tarafından yapılan rezervasyonlara hazırlık yaparak planlama yapmıştır. Ancak, seferlerin gecikmesi restoranlarda, otellerde ve ulaşım sektöründe rezervasyon iptallerine neden olmakta, Doğu Ekspresi saatine göre planlama ve rezervasyon yapan işletmelerimizin tüm planlarını bozmakta, ilimizi ziyaret eden misafirlerde memnuniyetsizlikler yaşanmasına neden olmaktadır. Biz bu durumu göz ardı edemeyiz. Üyelerimizin ve turistlerin tepki ve taleplerini yok sayamayız.” dedi.

Sorumluları görevlerini yapmaya davet eden Başkan Alibeyoğlu, "Bu ülke hepimizin. Memleketin her köşesi vatan toprağıdır. Herkes görevini layıkıyla yapmaya muktedirdir. Doğu Ekspresi sorumluları da bu duruma çözüm üretmek zorundadır.” ifadesini kullandı.