18 Ağustos 2022
  • Kars18°C
  • Ardahan14°C
  • Iğdır26°C

BİREYSEL SULAMA SİSTEMLERİNİN DESTEKLENMESİ BAŞVURULARI BAŞLADI

Proje başvurularının 28 Şubat 2022 tarihine kadar Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne tek nüsha olarak elden teslim edilmesi gerektiği bildirildi.

Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi başvuruları başladı

14 Ocak 2022 Cuma 16:37

Tacettin DURMUŞ

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında 25 Şubat 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ kapsamında; tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin destekleme başvuruları 10 Ocak 2022 tarihinde başladı.

Proje başvurularının 28 Şubat 2022 tarihine kadar Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne tek nüsha olarak elden teslim edilmesi gerektiği bildirildi.

Kars Tarım Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, proje kapsamında desteklenecek bireysel sulama sistemleri şu şekilde sıralandı: Tarla içi damla sulama sistemi kurulması. Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması. Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması. Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması. Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması. Tamburlu sulama sistemi kurulması. Güneş enerjili sulama sistemi kurulması.

Öte yandan Bireysel Sulama Sistemleri alımlarının K.D.V. hariç yüzde 50’sin, Tarım ve Orman Bakanlığınca finanse edileceği de belirtilerek; “Hibeye esas mal alım tutarı, gerçek kişiler ve tüzel kişilikler için KDV hariç 1.000.000 TL’yi geçemez. Mal alım bedellerinin, bu miktarları aşması durumunda aşan kısım yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanır. Proje başvurularının 28 Şubat 2022 tarihine kadar Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne tek nüsha olarak elden teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru Formu ve ekleri ve Uygulama Rehberi Kars Tarım Orman İl Müdürlüğü web sayfası duyurular bölümünde yayınlanmıştır.”denildi.