21 Eylül 2021
  • Kars4°C
  • Ardahan5°C
  • Iğdır15°C

“ÇOCUKLARIN AŞILANMASI EBEVEYNLERİN İSTEĞİNE BAĞLI”

2021-2022 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte merak edilen okula giden çocukların aşı olup olmayacağı konusuna Sağlık İl Müdürü Lazoğlu noktayı koydu.

“Çocukların aşılanması ebeveynlerin isteğine bağlı”

08 Eylül 2021 Çarşamba 10:35

Volkan KARABAĞ

Çocuklarda aşı konusuna dikkat çeken Kars İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Zakir Lazoğlu, “Maalesef yaklaşık iki yılıdır bütün hayatımızı etkileyen virüs salgını ile mücadele içerisindeyiz. Bu zor süreçte önceliklerimiz değişti, sosyal ilişkilerimiz, eğitim hayatımız ve çalışma koşullarımız farklılaştı. Kovid salgını ile tek ve etkili silahımız aşıdır. Ulusal ve küresel anlamda geliştirilen aşı çalışmalarında etkinliğe yöneliği ispatlanmıştır. Bilimsel verilere dayanarak incelendiğinde aşılama oranlarının, aşılama hizmetlerinin, yoğun bakımlarda yatış oranlarını ve ölüm vakaları oranlarını çok ciddi şekilde azalttığı tespit edilmiştir. Vatandaşlarımızı aşıya ulaşmaları konusunda herhangi bir sıkıntısı olmayan aşı birim merkezlerimize davet ediyoruz. Bilimsel olmayan bilgi kirliliklerine vatandaşlarımızın inanmamalarını önemle rica ediyorum.” ifadesini kullandı.

Sağlık İl Müdür Lazoğlu; “2021-2022 eğitim öğretiminin başlaması ile birlikte ailelerin ve öğrencilerin merak ettiği, öğrencilere aşı zorunluluğunun olup olmadığı? Konusunda ise şunları kaydetti; Özellikle okulların yüz yüze eğitime başladığı bu dönemde vatandaşların aşılama destekleri ile bizlere destek vermesi ve okulların tekrar, öğrenci, öğretmen ve arkadaşlarından uzak kalmamaları için vatandaşların aşılarını yaptırarak bu duruma destek vermelerini istiyoruz.

Çocuklarımızda, şuanda Sağlık Bakanlığımızın talimatlarıyla 12 yaş üstü kronik hastalığı olanlar ve 15 yaş üstü olan çocuklarımızın aşılanma hizmeti tanımlandı. Ebeveynlerin veya E nabız yada E devlet üzerinden aşı talep formu oluşturarak aşının açılması ile çocuklarını götürüp aşılatabilirler. Aşılatma tamamen isteğe bağlı bir durum. Çocuğumuzun ailesi anne veya babası talep etmesi halinde sağlık ekibimiz çocuğumuzun aşısını yapabilecektir.” ifadesini kullandı.

Müdür Lazoğlu, aşısı olmayan vatandaşların Uçak, Tren ve Otobüs gibi seyahatlerinde kısıtlama olup olmayacağı? Konusunda şu bilgileri verdi; “Bildiğiniz üzere İçişleri Bakanlığımızın Genelgesiyle, toplu taşıma ile Uçak, Tren yada otobüs yolculuğu yapacak olan vatandaşlarımızın ya aşıları tam olmalı, aşılarını tam olarak yaptırmayanlar ise, 48 saat içerisinde PCR testi Negatif olarak belgelendirdiği taktirde yolculuklarını yapabilirler.” dedi.

Lazoğlu; “bildiğiniz gibi öğretmenlere yönelik benzer bir uygulama var. Aşısı olan öğretmenlerimiz derslerine rahat bir şekilde girebilmekte, aşıları eksik veya aşı olmayanlarda aynı şekilde haftada iki gün PCR testi negatif olmak suretiyle okullarda derslere katılabileceklerdir.” şeklinde konuştu.

Kars Mavi Kategoride

Sağlık İl Müdürü Uzman Doktor Zakir Lazoğlu, “Kars artık aşılama oranlarında “Mavi” kategoriye geçti, %75,4 seviyesine yükseldik vatandaşlarımızın bu desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Aşılama çalışmalarında hedefimiz her zaman olduğu gibi yüksek seviye olmalı şuanda %75,4 oranı bizim için yeterli değil. Bu nedenle tüm vatandaşlarımızın aşılarını yaptırmalarını istiyoruz ve vatandaşlarımızın aşılarını tam yaptırmaları gerekir. Tek doz yaptırıp ta ikinci veya üçüncü doz aşılarını yaptırmayan vatandaşlarımız biran önce aşılarını olmalılar. Aşısını yaptırmayan vatandaşlarımız şuanda hastanelerimizde ve hatta yoğun bakımda yatmaktalar. Şuanda yoğun bakımda yatan hastalarımızın hiçbirinin aşısı yok. Hastanede yatan hastalarımızdan sadece bir tanesinin aşısı tam diğer hastalarımızın ise ya aşısı eksik yada hiç yaptırmamışlar. Ve bu da gösteriyor ki aşının bilimsel olarak ta kanıtlanmış ne kadar değerli olduğunu hastalıkla mücadelede etkili olduğunu göstermektedir.” Açıklamasında bulundu.