23 Ağustos 2019
  • Kars28°C
  • Ardahan26°C
  • Iğdır36°C

DOĞU EKSPRESİ'NE ŞİKAYET YAĞIYOR! İNCELEMEYE ALINDI

"Doğu Ekspresi" biletlerinin satışı, "Kamuya Açıklık İlkesi"nin ihlal edildiği iddiasıyla Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) şikayet konusu oldu.

Doğu Ekspresi'ne şikayet yağıyor! İncelemeye alındı

09 Şubat 2019 Cumartesi 14:16

Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, Devlet Demiryolları tarafından satışa sunulan, Ankara-Kars arasında sefer yapan ve "Doğu Ekspresi" olarak bilinen seferler, biletlerin temin edilemediği iddiasıyla vatandaşlar tarafından şikayet edildi.

Başvurularda vatandaşlar, Doğu Ekspresi bilet satışı saatlerinin kamuya açıklanmadığını, bu nedenle seyahat özgürlüklerinin ihlal edildiğini ileri sürdü. Devlet Demiryolları'na bu konuda taleplerini ilettiklerini belirten bazı vatandaşlar ise kurum tarafından "Bütün bilgiler internet sitemizde" cevabıyla karşılaştıklarını ifade etti.

Kamu Denetçiliği Kurumu'na gelen şikayet başvurularında, Doğu Ekspresi tren biletlerinin 30 gün öncesinden satışa sunulduğu, ancak biletlerin satış saatlerin verilmediği belirtildi.

Başvurucu vatandaşlar, Devlet Demiryolları'nın, bilet satış saatini kamuoyuna duyurmayarak "kamuya açıklık ilkesini" ihlal ettiğini savundular. 

Kamu Denetçiliği Kurumu'na Doğu Ekspresi bileti alamadıkları için şikayette bulunan bazı vatandaşlar ise kurumun, bilet satış saatini genel müdürlükleri aracılığıyla bazı vatandaşlara bildirdiğini, haksız bir şekilde bilet alamayarak mağdur edildiklerini ifade ettiler. 

Vatandaşlar, bilet satış tarihi ve saatinin şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurulmasını talep ederken şikayetin Ombudsman tarafından incelemeye alındığı ifade edildi. 

Yorumlar
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.