17 Haziran 2019
  • Kars12°C
  • Ardahan14°C
  • Iğdır17°C

IĞDIR'DA ÖLÜLER BAYRAMI NEDENİYLE MEZARLIK ZİYARETLERİ YAPILDI

Iğdır'da yıllardan beri geleneksel olarak kutlanan Nevruz Bayramı çerçevesin de "ölüler bayramı" diğer adıyla mezarlık ziyaretleri yapıldı.

Iğdır'da Ölüler Bayramı nedeniyle mezarlık ziyaretleri yapıldı

14 Mart 2018 Çarşamba 09:41

Tacettin DURMUŞ / KARS MANŞET

Geleneklere göre Nevruz Bayramından önce gelen ilk salı günü insanlar mezarlığa giderek ölen yakınlarının mezarını ziyaret edip Kuran-ı Kerim okur dua eder. Kimisi ise ağlar. Yıkılan, bozulan mezarlar tamir edilir. Bu çerçeve içinde bugün Iğdır'da yaşayan Türk kökenli vatandaşlar Asri mezarlığa giderek yakınlarının mezarını ziyaret edip dua ettiler. Kuranı-ı kerim okudular okuttular.

Mezar ziyaretlerinin gün boyu devam ettiğini söyleyen, Araştırmacı gazeteci Yazar Serdar Ünsal," Nevruz bayramı bahar bayramıdır. 5 bin yıllık bir Türk bayramıdır. Her sene olduğu gibi bu yılda Nevruz bayramı arifesinde kabir üstü diye tanımladığımız mezarlık ziyareti yapılıyor. Burada Kuran-kerim okunur dualar edilerek ölenlerimizin bağışlanması yüce Allah'tan istenir. Bunu yaparken hakkın rahmetine kavuşan ölenlerimizin sevinip mutlu olmasını amaçlamaktayız. Bu istikamette ölen yakınlarımız için ihsan veririz. Özellikle helva yapılıp dağıtılır. Yıl içinde rahmete kavuşanlara başsağlığı dileğinde bulunulur. Bunlar bir çeşit nevruz bayramına hazırlık özelliği taşımaktadır. Nevruz bayramı Türk'ün Ergenekon'dan çıkış, diriliş bayramıdır. Memleketimize hayırlar getirmesini diliyorum" Her sene olduğu gibi bu yılda Nevruz bayramı arifesinde kabir üstü diye tanımladığımız mezarlık ziyareti yapılıyor. Burada Kuran-kerim okunur dualar edilerek ölenlerimizin bağışlanması yüce Allah'tan istenir. Bunu yaparken hakkın rahmetine kavuşan ölenlerimizin sevinip mutlu olmasını amaçlamaktayız."dedi

Çok sayıda vatandaş da ölen yakınları için ihsan olarak pasta dağıttı. Hacer Çiflik isimli bayanda nevruz bayramı geleneğinin yıllardır devam ettiğini, nevruz bayramı geleneğini yaşattıklarını söyledi.

Bu arada Emniyet müdürlüğü de gerekli tedbirleri aldıkları görüldü. Trafik polisleri  ve zabıta müdürlüğü trafiği yönlendirdiler.

igdirda-oluler-bayrami-nedeniyle-mezarlik-ziyaretleri-yapildi-(1).jpgigdirda-oluler-bayrami-nedeniyle-mezarlik-ziyaretleri-yapildi-(2).jpgigdirda-oluler-bayrami-nedeniyle-mezarlik-ziyaretleri-yapildi-(3).jpgigdirda-oluler-bayrami-nedeniyle-mezarlik-ziyaretleri-yapildi-(4).jpg

Yorumlar
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.