17 Haziran 2019
  • Kars12°C
  • Ardahan14°C
  • Iğdır17°C

KARS EN SOĞUK ŞUBAT AYINI YAŞIYOR

Sibirya soğuklarının etkisi altına aldığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde en soğuk Şubat ayını eksi 36 ile Kars yaşıyor.

Kars En Soğuk Şubat Ayını Yaşıyor

05 Şubat 2014 / 12:09

Kars En Soğuk Şubat Ayını Yaşıyor

Sibirya soğuklarının etkisi altına aldığı Doğu Anadolu Bölgesi’nde en soğuk Şubat ayını eksi 36 ile Kars yaşıyor. 

Kentte 22 Aralık ile 31 Ocak arasında yaşanan ve halk dilinde 'zemheri ayı' olarak bilinen aşırı soğukların bu yıl geçen yıllara oranla daha soğuk geçmesi ve Şubat ayında ‘küçük zemher’nin eksi 35’le yaşanması cadde ve sokakları boşalttı.

Aşırı soğuklardan dolayı dışarı çıkmayan vatandaşlar, günü evlerinde geçiriyor. Kentte gece hava sıcaklığı eksi 39 olurken, gündüz eksi 25’lerde seyreden soğuktan dolayı insanlar dışarı çıkmıyor.

Soğuk havanın etkili olduğu kentte bir çok evin ve işyerinin suları dondu. Binlerce araç donarak çalışmadı. İşyerlerinin camları buz tuttu. Adeta kentte hayat durma noktasına geldi.

Kömürün tonun 800 TL. olduğu Kars’ta vatandaşlar soğuklarda ısınmak için normal günlerde yaktıklarının iki katı yakarak ısınmaya çalışıyor.

Öte yandan gece en düşük hava sıcaklığı Kars'ta eksi 35 dereceyi görürken, Ardahan'da sıcaklık eksi 33, Ağrı ve Erzurum'da 22, Muş'ta 14, Erzincan'da 13, Iğdır 12 oldu.

Yorumlar
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.