21 Mayıs 2022
  • Kars2°C
  • Ardahan-1°C
  • Iğdır10°C

KARS KÖYLÜSÜNÜN ZORLU KIŞ MESAİSİ DEVAM EDİYOR

Yoğun kış şartlarının yaşandığı Kars’ın köylerinde geçimi tarım ve hayvancılıkla idame ettiren çiftçiler, soğuk havaya aldırış etmeden hayvanlarını besliyor.

Kars köylüsünün zorlu kış mesaisi devam ediyor

27 Ocak 2022 Perşembe 17:30

Tacettin DURMUŞ

Hava soğukluğunun sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü köylerde, hayvan sahiplerinin sabahın erken saatlerinde başlattığı zorlu mesaileri, hava kararana kadar devan ediyor.

Köylerde yaşayan yetiştiriciler, tüm aile fertleriyle birlikte hayvanlarını yaza çıkaracakları günleri sayıyor. Zorlu ve bir o kadar da zevkli geçen yaz ayları boyunca tarlalarında yoğun mesai harcayan Kars köylüsü, kış aylarında ekip biçtiği yem bitkilerini hayvanlarına yediriyor. Bin bir çile ile yaza çıkardıkları hayvanlarının özellikle yavrularını da yetiştirip satan köy halkı böylece geçimini sağlamış oluyor. Kurak geçen yazın ardından kazançlarının büyük bölümünü ot, saman, yek bitkisi, ilaç ve diğer girdileri elde etmek için harcayan köylüler, son aylarda da artan hayat pahalılığı nedeniyle de karamsar günler yaşıyor.

Kars’ın her bir köyünde olduğu gibi merkeze bağlı Çalgavur Köyünde yaşayan hayvan sahipleri de ,kış aylarının daha uzun sürebileceği korkusunu yaşıyor. Yazın kurak olması nedeniyle varını yoğunu harcayan köylüler, yem bitkisi, ot ve samana verdi. Ama kışın uzayacağını söyleyen köylüler, para ile bile olsan hayvanlarını yaza çıkaracak ve harcayacak paraları olmadığını dile getiriyor.

Yaz ile birlikte tarlalarına koşacak olan köylüler daha şimdiden satın alınamayacak fiyatı artan mazot derdine düştü. Devletin çiftçiye verdiği desteklerin yeterli olamayacağını da ileri süren köylüler, zor günlerin kapıda olduğunu dile getiriyor.

Kars’ın tüm köylerinde ailecek kış boyunca hayvanlarına bakan hayvan sahipleri,  yüz yılardan beridir, yaz aylarının son günlerinde ekip biçtiğimiz çayır ve tarlalarımızdaki ürünleri kış aylarında hayvanlarımızı beslemek için kullanıyor. Kışı, kar yağmasıyla birlikte belirli aralıklarla kar üzerinde ve ahırda ot ve samanları bırakarak hayvanlarımızı besliyor. Tek geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan köylüler, “Yaz kış hayvanlarımızı iyi beslemezsek çok zayıf düşerler. İyi beslenmezlerse doğum yapamazlar ve yapsalar da yavrularına bakamazlar. Bu nedenle özellikle kış mevsiminde daha iyi beslemek zorundayız. Kış boyunca bütün günümüz ahırlarda geçiyor. Biz hayvanlarımıza hayvanlarımız da dolaylı olarak bize bakıyor" diyor.