11 Ağustos 2022
  • Kars14°C
  • Ardahan13°C
  • Iğdır23°C

KARS SAĞLIK SEN’DEN KONYA’DAKİ SALDIRIYA KINAMA

Sağlık-Sen Kars Şubesi, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın silahlı saldırı sonucu öldürülmesi olayını kınadı.

Kars Sağlık Sen’den Konya’daki saldırıya kınama

07 Temmuz 2022 Perşembe 13:39

Volkan KARABAĞ

Sağlık-Sen Kars Şubesi, dün öğle saatlerinde Konya Şehir Hastanesinde yaşanan silahlı sonucu hayatını kaybeden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya için basın açıklaması yapmak üzere Harakani Devlet Hastanesi önünde toplandı. Sağlık çalışanlarının katılım gösterdiği açıklamayı Sağlık-Sen Kars Şube Başkan Yardımcısı Murat Beyribey gerçekleştirdi.

Beyribey yaptığı açıklamada, “Bir anneyi kuzusundan, bir evladı babasından, bir kadını kocasından ayırdılar. Ölen doktorunda insan olduğunu unuttular. Eminiz ki şehidimiz hastası için elinden geleni yaptı, ama ömrü verenin Allah olduğunu unuttular. Sürekli uyarılarımıza, tedbir çağrılarımıza rağmen maalesef dün Konya'da bir defa daha korktuğumuz başımıza geldi. Hepinizin bildiği gibi bir doktor arkadaşımız, canice katledildi. Hayatının baharında caninin kurşunlarına hedef olan Uzm. Dr. Ekrem Karakaya, görevi başında, yeni çalışmaya başladığı hastanede katledildi. Katliam aleti ise bir silah... Tablonun vehametini düşünebiliyor musunuz? Bir doktor, şifa dağıtılan bir merkezde, yani hastanede, hasta yakınının kurşunlarına hedef oluyor ve can veriyor. Hastalara şifa dağıtmak, can kurtarmak için alın teri döküyor. Ve karşılığını canıyla ödeyerek şehit oluyor... Hep birlikte haykırıyoruz; sağlıkçıya uzanan eller kırılsın. Biz sağlık çalışanları olarak bu duruma isyan ediyoruz. Saldırıyı lanetliyoruz ve can güvenliğimiz sağlansın istiyoruz. Açıkça buradan bir defa daha deklare ediyoruz; Sağlık emekçilerinin can güvenliği artık sağlansın. Aksi halde sağlık kuruluşlarında hizmet sunmak mümkün olmayacaktır. Hekiminden hemşiresine, teknisyeninden memuruna sağlık çalışanlarının onlarca sorunu bulunuyor. Ancak hiçbiri can güvenliği kadar sağlık kuruluşlarında kol gezen şiddet kadar can yakıcı değil. Can güvenliği sağlanmadığı için, yeterli tedbir alınmadığı için, Ekrem Hocamızın örneğinde olduğu gibi canımız yanıyor, isyan ediyoruz. Bazen yaralanıyoruz, bazen hakaret, küfür ve tehditlere maruz kalıyoruz. Bazen sinip içe kapanıyoruz, meslekten soğuyoruz ve hatta çekip gidiyoruz. Tüm bunların yanı sıra ise her daim korku halinde yaşıyoruz. Buradan soruyoruz; böyle bir ortamda kutsal sağlık mesleğini nasıl aşk ve şevkle icra edelim? Daha ne zaman kadar sağlık kuruluşlarına elini kolunu sallayarak suç aletleriyle girmek serbest olacak? Öldürücü, yaralayıcı silah ve aletlerin içeri sokulmasına, ne zaman kadar göz yumulacak? Kaç canımı yitecek? Daha nice canlarımız acıyacak soruyoruz? Açıkçası 1 milyon 200 bin sağlık emekçisi bu konuda laf değil icraat bekliyor artık. Başka Ekrem hocalar ölmesin istiyoruz. Başka canlar yanmasın istiyoruz. İşimizi korkmadan, emniyet içinde yapmak istiyoruz. Bu kararlılığımızı siyasi iradeye göstermek içinde bugün, Türkiye genelinde iş bırakıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı bu konuda bize destek olmaya davet ediyoruz ve herkese de sağlık çalışanlarının bu ülkenin hayat sigortası olduğunu buradan bir daha hatırlatıyoruz.” dedi.

aw663118_03.jpg9d398bba-fce0-4a75-9ae4-d3a896d7bd89.jpeg565e73dc-54c9-40e0-98f7-2ed36ba9f2c0.jpegb39824d6-537e-4fb3-97b9-2c3887c5cf23.jpegd8dc63da-5069-44d3-b216-6a9de048c41d.jpeg

Yorumlar
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.