07 Temmuz 2022
  • Kars21°C
  • Ardahan22°C
  • Iğdır29°C

KARS'A İDARE MAHKEMESİ KURULDU

Adalet Bakanlığınca, Kars'a idare mahkemesi kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kars'a idare mahkemesi kuruldu

11 Haziran 2022 Cumartesi 09:53

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun'un 2. maddesinin birinci fırkası uyarınca Adalet Bakanlığınca Kars' idare mahkemeleri kuruldu.

Kars İdare Mahkemesinin yargı çevresinin Kars ve Ardahan olarak belirlenmesine karar verildi.

Kars Milletvekilleri, 65.Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile sürdürdükleri temaslar neticesinde Kars’a İdare Mahkemesi kurulmasına karar verildiğini bildirmişlerdi.

Arslan ve Kılıç yaptıkları açıklamada, “Adalet Bakanımız Sn. Bekir Bozdağ’ın da açıkladıkları gibi ilimize İdare Mahkemesi kurulacaktır. Daha önceden idari uyuşmazlıklar Erzurum idare mahkemelerinde çözüme kavuşturuluyordu. Artık ilimize kurulacak idare mahkemesi ile vatandaşlarımız ve avukatlarımız Erzurum’a gitmek yerine ilimizde yeni kurulacak İdare Mahkemesi ile idari yargıdaki sorunlarını daha erken bir süreçte ve daha az mesafe kat ederek çözmüş olacaklardır. Bu da yargılama süreçlerinde adaletin zamanında tecellisine de önemli katkılar verecektir” ifadelerini kullanmışlardı.