20 Haziran 2018
  • Kars12°C
  • Ardahan12°C
  • Iğdır22°C

KARS’IN MÜDÜRLERİ SINIFTA KALDI! VALİ DOĞAN: ‘BÖYLE İŞ YAPACAKSAK HİÇ YAPMAYALIM’

Kars Valisi Rahmi Doğan’ın başkanlığını yaptığı İl Koordinasyon Kurulunun Toplantısında tüm bölge müdürleri dahil kurum müdürleri sınıfta kaldı. Vali Doğan yapılan yatırımların gecikmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Kars’ın Müdürleri Sınıfta Kaldı! Vali Doğan: ‘Böyle İş Yapacaksak Hiç Yapmayalım’

12 Temmuz 2017 Çarşamba 17:25

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

2017 yılının 3’ncü İl Koordinasyon Kurulunun Toplantısı Kars Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapıldı. 

YATIRIMCI KURUMLAR YATIRIMLARINI ANLATTI

Vali Doğan, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı hakkında bilgi vererek, “Toplantıda hem yatırımları değerlendireceğiz, ne aşamadayız, kurumlar neler yapmış, fiziki ve nakdi gerçekleşmeler ne durumda onlara bakacağız. Eğer kurumlar arasında bir koordinasyon gerekiyorsa varsa sıkıntılar onları da burada görüşerek çözeceğiz. Kurumların ve bölge müdürlüklerin sunumları olacak, son olarak da söz almak isteyen arkadaşlar olursa onlara da söz verip toplantıyı tamamlayacağız.” dedi.

Toplantı daha sonra sırasıyla Kars Belediyesi Başkanlığı, Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü (Erzurum), İller Bankası A.Ş. Bölge Müdürlüğü, DSİ 24. Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü (Erzurum), Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü (Erzurum) ve Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan yatırımlar hakkında bilgilendirme sunumları yapıldı.

1 SENEDİR AYNI ŞEYLER KONUŞULUYOR!

Vakıflar Bölge Müdürlüğü (Erzurum)  adına Bölge Müdür V. Dr. İsmet Çalık, Yusuf Paşa Cami, Evliya Camii ve Kümbet Camii, Vaizoğlu Camii, Feyzullah Bey Camii (Kağızman) yatırımları hakkında sunum yaptı. Vali Doğan ise “İstasyon Camii’nin son durumunu nedir?” sorusunu sorunca “Çalışmalarımız devam ediyor.” yanıtını aldı. Vali Doğan, aldığı yanıttan memnun olmayınca, “Geçen toplantıda da aynı devam ediyordu, o yüzden gitti herhalde Bölge Müdürü. Devam ediyor ama bunlar geçen sene müdür bey ile konuştuğumuz konular. 1 sene geçti ama hala konuşuyoruz. Geçen toplantı da ihale sürecinin biteceği konuşulmuştu.” dedi. Çalık, projenin son durumu hakkında inceleme yaptıktan sonra gerekli bilgiyi vereceğini belirtti.

KARS BARAJI YÜZDE 93’DE TAKILI KALDI

DSİ 24. Bölge Müdürlüğü adına Müdürü Adil Sabancı, ise kurumun çalışmaları ve yatırımları hakkında açıklama yaptı. Bölge Müdürü Sabancı’nın Kars Barajı ile ilgili yaptığı açıklamanın 2016 yılı Eylül ayında basında yer alan bilgilerle aynı olduğu gözlendi. O dönemde de Kars Barajının yüzde 93’ünün tamamlandığı, halen tamamlanma oranının yüzde 93 olduğu dikkatlerden kaçmadı.

BÖYLE İŞ YAPILACAKSA HİÇ YAPILMASIN

Kars Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü adına ise Bölge Müdürü Dr. Recep Yener Birliker çalışmalar hakkında sunum yaptı. Vali Doğan statik kaplama çalışmalarının verimli olmadığını dile getirerek, “Siz statik kaplama yapıyorsunuz ama biz geçen gün çalışmaları incelemek için gittiğimizde iyi değil, riskli hatta bir arabayı da bizden 10 dakika önce atmıştı. Mıcır kalıyor bu da tehlikeli boyut oluşturuyor.” dedi. Bölge Müdürü Birliker, “Sayın Valim kaplamanın özelliği o.” deyince Vali Doğan, “Adam fark etmiyor ki bastı girdi, biz vardığımızda da adamı kaldırmış atmış yolun kenarına.” İfadesini kullandı.

Trafik işaretlerinin olduğunu ve kullanıcıların işaretlere uymadığını iddia eden Bölge Müdürü Birliker’e Vali Doğan, “Kullanıcılar normal yoldan geliyor, işaretleri görünce frene basınca da kaldırıp atılıyor. Yani o riskli bir iş.” yanıtını verdi.

İşin kendisinde bu şekilde olduğunu ve insanların kurallara uymak zorunda olduğunu ve yıllarca Karayollarının kaplama türlerinden biri olduğunu yineleyen Bölge Müdürü Birliker’e Vali Doğan şöyle cevap verdi; “O türden iş yapacağımız hiç yapmayalım bence. Biz gelirken bizden 10 dakika önce adamı mıcır kaldırıp atmış yani. Bizim artık bir Bakanımız var. Biz artık o tür dış kaplamdan vazgeçeceğiz. Bizim bir ayrıcalığımızın olması lazım. Bir de geçen bayramda Susuz’da bir kaza olmuştu. Köylüler sürekli orada kazalar olduğunu söylüyor orada bir hata var herhalde, eğer hata varsa onu da giderelim.”

İL KOORDİNASYON TOPLANTISI YAYLAYA DÖNDÜ

“Katkıda bulunmak isteyen var mı?” sorusuna ise cevap alamayan Vali Doğan, “Herkes memnun arka taraf yayla. Bu arkadaşları çağırmayalım o zaman toplantılara, bunlar hiçbir şeye katkı da bulunmuyor.” dedi.

Müdürlere ithafen “İyi mi yani, İlin gidişatından memnun muyuz yani?, Memnun olmayan var mı? yoldan, parktan, bahçeden, sudan, barajdan …?” sorusuna ise yine cevap alamayan Vali Doğan, “Göründüğünüz gibi müdürler her şeyden memnun.” dedi. Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy ise, “Halka sormak lazım.” ifadesini kullandıktan sonra Vali Doğan, “Müdürler memnunsa zaten halkta memnundur yani.” diye konuştu.

KARS’IN GİDİŞATI ARASINDA BİR SIKINTI YOK

İl Koordinasyon Kurulunun Toplantısını değerlendiren Vali Doğan, “Gerek yerel bazda, gerek hükümet bazında yapmış olduğumuz yatırımlar ciddi anlamda hızlı bir şekilde devam ediyor. Hem biz Valilik olarak hem Belediye yerel yönetim olarak hem Kaymakamlıklar olarak hem de hükümet adına iş yapan kamu kurum ve kuruluşlar adına sezonu da iyi değerlendirmek anlamında ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Sezonumuz kısa o yüzden tempomuzda yüksek. Bu tempoyla çalıştığımız taktirde inşallah kar kış gelmeden bir takım işleri de neticelendirmiş oluruz. Biraz önce de sunumlarda ifade edildiği gibi 1,5 milyarlık yol yapımı Karayolları Genel Müdürlüğünün, Ulaştırma Bakanlığının bir yatırımı var. DSİ’nin yine çok büyük yatırımları var, diğer bölge müdürlüklerimizin ciddi anlamda yatırımları var ve biz İl Özel İdaresi olarak da bu yıl 230 kilometre sıcak asfalt çalışması yapacağız dedik ve yapıyoruz. 3 bölgede çalışıyoruz, 3 farklı müteahhitle çalışıyoruz. Zaman zaman birlikte de gidiyoruz, görüyorsunuz. Sıcak asfalt çalışmamız devam ediyor ve yıl sonuna kadar da bunları bitirmiş olacağız inşallah. İlin gidişatı arasında bir sıkıntı görmüyorum, kurumların arası iyi bir uyum var. sorun olduğu taktirde de en kısa süre içerisinde karşılıklı konuşarak sorunlarımızı da çözüyoruz. Bu uyumun Kars’a getirisi elbette ki yüksek olacaktır. Kurumlar arası didişmedir, çekişmedir bunlar işlerin aksamasına sebebiyet verir ama bizde Allaha şükür öyle bir sıkıntı da yoktur. Ben bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu sezonu iyi değerlendirelim.” diye konuştu.

kars’in-mudurleri-sinifta-kaldi!-vali-dogan-‘boyle-is-yapacaksak-hic-yapmayalim’-(1).jpgkars’in-mudurleri-sinifta-kaldi!-vali-dogan-‘boyle-is-yapacaksak-hic-yapmayalim’-(2).jpgkars’in-mudurleri-sinifta-kaldi!-vali-dogan-‘boyle-is-yapacaksak-hic-yapmayalim’-(3).jpg