17 Haziran 2019
  • Kars12°C
  • Ardahan14°C
  • Iğdır17°C

KARS'TA 50 MİLYON TL'LİK YATIRIM DEVAM EDİYOR

Toplam maliyeti 50 milyon TL olan Kars Arpaçay Koçköy Göleti ve Koçköy Sulaması İnşaatlarında çalışmalar devam ediyor.

Kars'ta 50 milyon TL'lik yatırım devam ediyor

03 Ağustos 2018 Cuma 09:20

Ercüment DAŞDELEN / KARS MANŞET

DSİ Kars 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar ve beraberindeki teknik heyet Koçköy Göleti ve Koçköy Sulaması İnşaatlarında incelemede bulundu.

Toplam maliyeti 50 milyon TL olan Kars Arpaçay Koçköy Göleti ve Koçköy Sulaması İnşaatları, Güllüpınar Deresi üzerinde, kret uzunluğu 342 metre.

Temelden yüksekliği 16 metre, 9,33 milyon metreküp su depolayan Koçköy Göletinde ki su ile kapalı sistem borulu sulama şebekesi ile Arpaçay Koçköy Köyü, Arpaçay Tepeköy Köyü, Arpaçay Taşdere Köyü, Arpaçay Arslanoğlu Köyü, Arpaçay Bardaklı Köyü, Arpaçay Küçükboğaz Köylerine ait 16 bin 370 dekar tarım arazisi kapalı sisteme borulu sulama sistemi ile sulanması sağlanacak. 

DSİ Kars 24.  Bölge Müdürü Mahmut Dündar, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Sulama alanı, Koçköy Köyünün 5 kilometre Kuzeydoğusunda yer almaktadır. Sulama şebekesi 65 kilometre uzunluğunda olup, üzerindeki mekanik aksam, sanat yapıları ve 45 kilometre servis yolundan oluşmaktadır. Bu projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ülke ekonomisine yılda 3 milyon 450 bin TL tarımsal fayda sağlanması hedeflenmektedir. Koçköy Göleti ve Sulaması tamamlandığında, Arpaçay ve Koçköy Köyü tarım ve hayvancılığına hayat verecektir. Koçköy Göleti İnşaatı 2018 yılında tamamlanacaktır. Arpaçay ilçemize ve Koçköy köyümüze hayırlı olsun.”

Yorumlar
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.