11 Ağustos 2022
  • Kars14°C
  • Ardahan12°C
  • Iğdır24°C

KARS’TA AVUKATLARDAN BASIN AÇIKLAMASI

Kars’ta avukatlar, İstanbul'da öldürülen Avukat Servet Bakırtaş için bir araya gelerek, basın açıklamasında bulundu. Kars Barosu yaşanan olay ile ilgili 2 gün CMK ve adli yardım avukat atamalarını da durdurdu.

Kars’ta avukatlardan basın açıklaması

07 Temmuz 2022 Perşembe 13:19

Volkan KARABAĞ

Kars Barosu’na kayıtlı avukatlar, İstanbul Bakırköy’de dün öğlen saatlerinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Avukat Servet Bakırtaş için Kars Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Avukatlar adına açıklamalarda bulunan Kars Baro Başkanı Avukat Fettah Çapkurt, “Dün İstanbul Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Av. Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu. Edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkum olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır. Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır. Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir “toplumsal ders” olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, “olmaz yargılama” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da “bir avukat” savunacak.  Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim… Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz. Yine de önce ailesine sonra da bütün meslektaşlarımıza, başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımıza Allahtan rahmet diliyoruz.” dedi.

Başkan Çapkurt, yaşanan olay ile ilgili Kars Barosu tarafından CMK ve adli yardım avukat atamalarının 2 gün süreyle durdurduklarını da sözlerine ekledi.

443823ce-15be-4604-91d9-8d7a04991a0e.jpegaf7b1054-1696-4f77-b286-8b3b8725fd62.jpegb046b403-35a3-4971-921c-817f1ed29b98.jpeg89f253f6-16e5-465d-8c27-f18657ecf4a4.jpeg

Yorumlar
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.