18 Ağustos 2022
  • Kars17°C
  • Ardahan13°C
  • Iğdır25°C

KARS'TA YAYLACILAR İLE TÜCCARLARIN KIYASIYA PAZARLIĞI MUTLU BİTTİ

Kars'ın Digor İlçesi'ne bağlı Bacalı Köyü Yaylası'nda, yaylacılar ile tüccarlar arasında yaşanan hayvan alım satım pazarlığın zorda olsa mutlu sonla bitti.

Kars'ta yaylacılar ile tüccarların kıyasıya pazarlığı mutlu bitti

12 Temmuz 2021 Pazartesi 11:59

Tacettin DURMUŞ

Bu yıl ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da yaşanan kuraklık nedeniyle yem, saman, ot, arpa ve buğday gibi ürünlerin fiyatlarındaki fahiş artışı hayvan fiyatlarını düşürürken, tüccarlara da fırsat doğurdu.

Yaylaya hayvan almaya gelen tüccarlar hem kaliteli hem de ucuza kurban almak için hayvan sahipleriyle dakikalarca pazarlık yaptı. Yaşanan pazarlık uzun süre kızışsa da sonunda taraflar araya giren çevredekilerin de ısrarlarına dayanamayıp pes etti.

"EN İYİSİ SATMAK"

Kuraklık nedeniyle girdi fiyatların artışından şikayet eden vatandaşlar, hayvanlarını ucuza da olsa satmak zorunda kaldıklarını belirterek, "şimdi satmasak, kışın yem, saman, ot parasını nerden getirip yedireceğiz. Ucuzda olsa en iyisi satıp elimizden çıkarmaktır" dedi.

KURBAN BAYRAMI SONRASI KARA KARA DÜŞÜNDÜRÜYOR!

Öte yandan yaklaşan kurban bayramı öncesi il genlinde hayvan satışları ve alımları geçmiş yılları aratır oldu. Bayrama bir hafta kala kurban almakta ve satmakta zorlanan vatandaşlar kuraklık ile birlikte hayvan hareketliliğin de oldukça yavaş olmasından yakınıyor. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Karslıların kurban bayramı umudu da boşa çıkarken, son günlerde yağan yağmurlar ise köylüye biraz olsun umut verir oldu. Yaklaşan kış öncesi hayvanlarının bir kısmını satıp geçimini sağlamak isteyen yetiştiriciler, hayvan piyasasının kurban bayramı sonrasında daha da belirsiz ve kaygı verici olduğunu dile getiriyor.

karsta-yaylacilar-ile-tuccarlarin-kiyasiya-pazarligi-mutlu-bitti1.jpgkarsta-yaylacilar-ile-tuccarlarin-kiyasiya-pazarligi-mutlu-bitti2.jpgkarsta-yaylacilar-ile-tuccarlarin-kiyasiya-pazarligi-mutlu-bitti3.jpg