21 Eylül 2020
  • Kars19°C
  • Ardahan16°C
  • Iğdır25°C

KATSO’DA MOTORLU KARA TAŞITLARI ALIM SATIM SINAVI YAPILDI

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO), TOBB MEYBEM A.Ş. İş birliğinde 2.El Motorlu Kara Taşıtları Alım Ve Satım Mesleki Yeterlilik Sınavları düzenledi.

KATSO’da motorlu kara taşıtları alım satım sınavı yapıldı

13 Şubat 2020 Perşembe 16:33

KATSO ve Yetkili kuruluş TOBB MEYBEM A.Ş. tarafından Kars Cihan Otomotiv Ford Bayii’de 12-14 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen 2.El Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik sınavlarına toplamda 33 aday katıldı.

SEKTÖRDE FAALİYET GÖSTEREN HERKES BELGESİNİ ALDI

Yapılan sınavlar hakkında açıklama yapan Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu “Bu sınavımız galeri sektöründe gerçekleştirmiş olduğumuz 3. Sınavımız. Toplamda 56 sektör temsilcimiz sınavlara katılarak belgelerini aldı. 33 adayımız da bugün yapılan sınavlar neticesinde belgelerini alacaklar. Dolayısıyla sektörde faaliyet gösterip de belgesine almayan sektör temsilcimizin kalmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kars Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizlere sektörden talep geldi bizlerde bu talebi göz ardı etmeden üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirdik. Emlak ve inşaat sektörlerinden de talepler gelmektedir. En kısa sürede diğer sektörden gelen talepleri de yerine getireceğiz.” Sözlerine yer verdi.

 “31 TEMMUZ 2020 TARİHİNDEN İTİBAREN YETKİSİ OLMAYANLAR NOTER’DE MOTORLU KARA TAŞITLARI ALIM VE SATIM İŞLEMİ YAPAMAYACAK”

2. El Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satım mevzuatı hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu; “Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız tarafından 13 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete ’de yayınlanan, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik gereğince 31 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi almayan ve Yetki Belgesi olmayan şahıs ve firmalar Noterler ‘de alım-satım işlemi yapamayacak. Bugün itibariyle Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ilan edilen 117 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu. Biz Oda olarak zorunluluk kapsamına alınan mesleklerde üyelerimizin ve esnafımızın mağdur olmaması, cezai müeyyide ile karşı karşıya kalmaması için sürekli duyurular yaparak en kısa sürelerde sınav açılması amacıyla talep topluyoruz.” dedi.

Sınavlarımız Devam Edecek

Başkan Alibeyoğlu “talep olduğu sürece belge zorunluluğu olan tüm sektörlerde sınavlarımı devam edecektir. Bu kapsamda belge talep eden tüm vatandaşlarımızı Odamıza davet ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

katso’da-motorlu-kara-tasitlari-alim-satim-sinavi-yapildi-(1).jpegkatso’da-motorlu-kara-tasitlari-alim-satim-sinavi-yapildi-(1).jpgkatso’da-motorlu-kara-tasitlari-alim-satim-sinavi-yapildi-(2).jpg