19 Haziran 2019
  • Kars10°C
  • Ardahan10°C
  • Iğdır18°C

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİNE DEV YATIRIM!

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden 2 bin 634 rakımlı Cıbıltepe Kayak Merkezi, yenilenerek, mekanik tesisleri ve yapımına başlanan modern telesiyeji ile yeni kayak sezonuna iddialı girecek.

Sarıkamış Kayak Merkezine dev yatırım!

05 Ekim 2018 Cuma 14:37

65. Hükümetin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars Valisi Rahmi Doğan ve AK Parti Kas Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç'ın girişimleri sonucu Kars'ın Sarıkamış İlçesinde bulunan Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden Cıbıltepe Kayak Merkezi yaklaşık 40 Milyon TL harcanarak mekanik tesisleriyle ve modern telesiyejiyle yeni kayak sezonuna iddialı bir şekilde girecek. Kars Valiliği tesislerin tüm bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını bizzat yaptırarak yeni sezonda yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunacak.

Sarıçam ormanları, kristal karı ve uzun kayak pistleriyle yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanı olan 2 bin 634 rakımlı Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde, her sandalyesinde 6 kişinin oturabileceği modern telesiyej hattı yapılıyor.

Sandalyelerin ön kısmı rüzgardan camlı korumalı, bilgisayar donanımlı olan 2 kilometre uzunluğundaki telesiyej hattı, 77 sandalyesi ile saatte ortalama 3 bin kişi taşıyacak.

Gençlik ve Spor ile Kültür ve Turizm bakanlıkları tarafından Kars Valiliği koordinesinde yapımına başlanan ve yaklaşık 42 milyon liraya mal olacak telesiyej, kayak sezonuna yetiştirilecek.

Mekanik tesisleri de yenilenecek olan Cıbıltepe, yeni kayak sezonunda iddialı olacak.

Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy yaptığı açıklamada, Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirterek, pistler bölgesinde yeni mekanik tesislere ihtiyaç olduğu için telesiyej yapımına karar verildiğini söyledi.

Toksoy, Sarıkamış'a özellikle kış turizminde yerli ve yabancı turistlerin her yıl katlanarak ilgi gösterdiğini ifade ederek, bu nedenle ilçede gerek konaklama, gerekse pistler bölgesindeki talepler doğrultusunda çalışmalar yapıldığını anlattı.

Kayak merkezindeki mekanik tesislerin yenilenmesinin sürdüğünü hatırlatan Göksal Toksoy, "Geçen yıl mekanik tesislerimizin yetersizliğini gördük, bu anlamda mekanik tesislerimizi rahatlatacak yeni ilave mekanik tesisler yapıyoruz. Kültür Turizm Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığından alınan ödeneklerle, onların desteğiyle Özel İdaremiz buradaki mekanik tesisi ihale etti, şu an yapılıyor. İnşallah yeni sezona yetişecek." dedi.

- "Tesisi yeni sezona yetiştireceğiz"

Toksoy, Cıbıltepe'ye gelen misafirlerinin soğuktan, rüzgardan etkilenmemesi için son teknoloji telesiyej yapmaya başladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu sene çok sayıda kayaksever, turist, misafir bekliyoruz. Artık tesislerde istasyonlarda yığılma olmayacak. Kayakseverler beklemeyi sevmiyor, kaydıktan sonra teri soğumadan tekrar zirveye çıkmak istiyor. Biz de kayakseverlerin rahatlığı için tesisi yeni sezona yetiştireceğiz. Gelen kayakçılarımız Sarıkamış'ın sarıçam ormanlarında, dünyanın en kaliteli kristal toz karının olduğu yerde keyifli ve huzurlu kayak yapsınlar diye onlara her türlü alt yapıyı hazırlıyoruz."

Master planı doğrultusunda yeni mekanik tesislerle Sarıkamış'ı çevreleyen dağların birbirine bağlanacağını da dile getiren Göksal Toksoy, "Kayakseverler arttıkça biz de dağı ona göre planlıyoruz. Hatta dağın master planını yaptırıyoruz, yakında bitecek. Yeni pistler, yeni mekanik tesisler ihtiyaç oldukça yapılıyor. Hatta diğer dağları da master plana alıyoruz." ifadesini kullandı. 

Toksoy, 3 bin rakımlı Sıpkaç Dağı'nın da master planına dahil edildiğini söyleyerek, "Cıbıltepe karşısında Ağbaba, Balıklı dağları var. Çamurlu Dağ ve Cıbıltepeyi birbirine bağlayacak mekanik sistem kuruyoruz. Onun için master plan hazırlıyoruz." diye konuştu. 

Kayak merkezinde, saatte 1200 kişi kapasiteli 4 telesiyej ve toplam uzunlukları 30 kilometreyi bulan 8 slalom,1 snowboard pisti bulunuyor.

cibiltepe-kisin-modern-telesiyejiyle-misafirlerini-cezbedecek-(1).jpgcibiltepe-kisin-modern-telesiyejiyle-misafirlerini-cezbedecek-(2).jpgcibiltepe-kisin-modern-telesiyejiyle-misafirlerini-cezbedecek-(3).jpgcibiltepe-kisin-modern-telesiyejiyle-misafirlerini-cezbedecek-(4).jpgcibiltepe-kisin-modern-telesiyejiyle-misafirlerini-cezbedecek-(5).jpgcibiltepe-kisin-modern-telesiyejiyle-misafirlerini-cezbedecek-(6).jpgcibiltepe-kisin-modern-telesiyejiyle-misafirlerini-cezbedecek-(7).jpg