22 Mart 2019
  • Kars2°C
  • Ardahan1°C
  • Iğdır15°C

YAZAR BİCE: KARS, TİFLİS VE BAKÜ DEMİRYOLU ÇOK YOĞUN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Türk Dünyası ile ilişkilerin giderek geliştiğini söyleyen yazar Hayati Bice, “Türk Dünyası veya Azerbaycan ile belki aramızda karasal olarak sınır bulunmuyor. Lakin Kars, Tiflis ve Bakü demiryolu çok yoğun bir şekilde çalışıyor." dedi.

Yazar Bice: Kars, Tiflis ve Bakü demiryolu çok yoğun bir şekilde çalışıyor

07 Mayıs 2018 Pazartesi 10:50

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olan 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nda okuyucuları ile buluşan yazar Hayati Bice, “Türk ülkelerinde Türkiye’nin birçok markası ve ürünü yoğun ilgi görüyor ve kullanılıyor” dedi. 

Karamürsel Alp Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşide Türk Dünyası, Türkçe ve kültürel konular konuşuldu. Siyasi ve kültürel analizlerin yapıldığı söyleşide Bice, Türk Dünyası ile Türkiye arasında birçok alanda birlikteliğin olduğunu belirtti. Yazar Bice, Balkanlar ve Türkistan arasındaki 10 milyon kilometre alan içerisinde Türkçe’nin konuşulduğunu belirterek, “Bu alan içerisinde 200 milyon Türk yaşıyor. Eskiden Türk ülkelerine gitmek oldukça zordu. Şimdi birçok Türk devletine kolayca gidebiliyoruz. 1990’lara göre Türk devletleriyle aramızdaki ilişkiler daha iyi bir durumda. Tüm bunların yanında kültür ve dil açısından da birlikteliğimiz bu ülkelerle gün geçtikçe geliyor. Birçok Türk devleti artık Latin harflerini kullanıyor. Böylelikle birbirimizin yazdıklarını anlama da kolaylaşıyor. Bildiğiniz üzere en son olarak Kazakistan, Latin harflerini kanunla kabul etti” dedi. 

Türk Dünyası ile ilişkilerin giderek geliştiğini söyleyen yazar Bice, “Türk Dünyası veya Azerbaycan ile belki aramızda karasal olarak sınır bulunmuyor. Lakin Kars, Tiflis ve Bakü demiryolu çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Böylelikle Azerbaycan ve Türk Dünyası ile ilişkilerimiz gelişiyor. Türk ülkelerinde Türkiye’nin birçok markası ve ürünü yoğun ilgi görüyor ve kullanılıyor” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar
UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.