24 Kasım 2017
  • Kars-16°C
  • Ardahan-12°C
  • Iğdır-3°C

GENEL SAĞLIK SİGORTASI!

SMMM Güven Akbaba

23 Mart 2016 Çarşamba 10:18

Kars Manşet Yazarı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Güven Akbaba'nın “Genel Sağlık Sigortası!” adlı yazısı:

Bilindiği üzere 18 yaşını doldurup herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmayan vatandaşlardan aile gelir durumuna bakılarak alınan genel sağlık sigortası bedeli vardır.

Bu genel sağlık sigortası bedeli aile gelir durumu tespitine göre değişiyor. Aile gelir durumu asgari ücretin 3/1 inin altında olanlar yeşil kart alabiliyor bunlar devlete herhangi bir ödeme yapmadan hastanelerin sağlık hizmetinden yararlanabiliyor;

Ancak gelir durumu asgari ücretin 3/1’inin üzerinde olanlar gelir durumuna göre devlete genel sağlık sigortası bedeli ödüyor. Ne yazık ki ödenen bu genel sağlık sigortası sigorta primi olarak geri dönmüyor sadece bu ödemiş oldukları genel sağlık sigorta bedeli ile hastanelerden ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetinden yararlanabiliyorlar.

21.03.2016 tarihinde yapılan Bakanlar Kurulu kanun tasarısı ile devlete genel sağlık sigortası borcu olan 25 yasın altındakilerin genel sağlık sigortası borcu silinecektir. 25 yaşın altında olup çoğunluğu öğrenci olan 25 yas altı vatandaşlarımızın zaten öğrenci belgesi ile gittiklerinde borçları siliniyordu. Çünkü üniversite okuyan bir bireye 25 yasına kadar devletin ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanma hakkı vardır.

En büyük sıkıntı 25 yaşın üzerinde olan sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışmayan vatandaşlarımızın genel sağlık sigortası borçlarının silinmemesidir. Bu kısım zaten en çok devlete genel sağlık sigortası borcu olan kısımdır. Birçok vatandaş genel sağlık sigortası borcundan dolayı mağdur durumdadır. En önemli sıkıntılardan biride engelli olup da herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmayan, iş bulamayan, engelli vatandaşlarımıza genel sağlık sigortası borcu çıkarılmasıdır. Sisteme tahakkuk eden genel sağlık sigortası borcu ancak çıkartabilecek bir yasa ile silinmektedir.

Bakanlar Kurulunun TBMM‘ye sunacağı kanun tasarısında temennim devletten, genel sağlık sigortası borcu olan tüm bireylerinde borcunun silinmesidir.

smmm.guvenakbaba@gmail.com