25 Nisan 2019
  • Kars9°C
  • Ardahan7°C
  • Iğdır16°C

KARS İKİNCİ 7 HAZİRAN VAKASINI KALDIRAMAZ

Yargıç HARMANKAYA

06 Mayıs 2018 Pazar 13:30

Kars ikinci 7 Haziran vakasını kaldıramaz

Evet, yazının başlığında belirttiğim gibi 7 Haziran siyasi depreminin yaralarını daha yeni yeni sarmaya çalışan Kars ve AK Parti, ikinci bir 7 Haziran Milletvekili Aday depreminde yaşadıklarını kaldıramaz, zaten yara almış kolon ve kirişlerinden, zemine büyük bir gürültüyle oturur ve bu ses Reis'in kulaklarını, Ankara'da rahatsız edecek kadar güçlü ve çirkin olur.

7 Haziran Siyasi Depreminde Kars’ta neler yaşanmıştı, isterseniz hafızalarımızı biraz zorlayalım;

Nisan 2015 yağmurlu bir gün, Kars seçmeni televizyonlarının ve internetin karşısında AK Parti milletvekili adaylarının isimlerini adeta nefeslerini tutmuş bekliyorlardı. Gelen haberle yaklaşık 2 ay süren siyasi artçı depremin fitili yakılmış olup, ülkenin ve ulaştırmanın beyni, halk adamı, Kars’ın ve ülkenin siyasi otoritesi liste dışında bırakılmış, adı ve şanı duyulmamış, Kars’ın ve Karslının tanımadığı bir isim Kars’tan AK Parti listelerinden aday gösterilmişti. Bunun sonucunda seçimlerde AK Parti büyük bir oy kaybıyla karşılaşmış, milletvekili sayısı 2’den 1’e düşmüştü.

Bu AK Parti Genel Merkezinin Kars’ta yapmış olduğu ilk hata değildi. Öyle ki; 2014 yerel seçimlerinde dönemin milletvekilleri ve neredeyse tüm Kars halkının ısrarla karşı çıkmasına rağmen, kaybedeceğini sağır sultanın bile duyduğu kişiyi Kars Belediye Başkanlığına aday göstermiş ve Kars’ın kaderiyle adeta oynanmış ve seçim kaybettirilmişti.

Velhasılıkelam işin özü; Kars halkı artık oy vereceği milletvekili adayının ismini, kimliğini, nereli olduğunu ve nerede yaşadığını internetten öğrenmek istemiyor! Kars'ta yaşamamış, Kars'ın sorunlarına vakıf olmamış, doğduğu şehri sadece haritada bilen, Genel Merkezin yaptırım gücüyle listeye giren bir adayı açıkçası Milletvekili adayı olarak Kars'ta görmek istemiyor!

Kars bunu artık çok güçlü bir şekilde dile getirerek, Ankara’nın ve Genel Merkezin bu sese kulak vermesini bekliyor. Genel Merkez Kars’tan gelen bu sese yine kulak tıkayacaksa, halkın nabzını tutan biri olarak, kimse kusura bakmasın yenilgi bağıra bağıra geliyor...